Pravidelný návštěvnický provoz zahájí Národní památkový ústav (NPÚ) právě během Garden Food Festivalu v pátek 5. dubna 2019. Prohlédnete si východní křídlo, obytné jednotky i důstojnický byt. Dozvíte se zajímavosti o architektonickém konceptu areálu i o režimu coby vojenské organizace. V rámci festivalu budou speciálně přidány i časy prohlídek, které se budou konat v půlhodinových intervalech. Ty budou v pátek i sobotu od 10 do 16 hodin „Těší nás, že sezonu v Invalidovně můžeme odstartovat právě touto jedinečnou akcí, která zapadá do našeho konceptu vytvořit z Invalidovny kulturně-vzdělávací a společenské centrum pro širokou veřejnost,“ řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Budova dříve sloužila válečným invalidům k zotavení a odpočinku, ale také třeba filmařům, kteří v ní natáčeli oscarové filmy. Místo s geniem loci uchvátilo Miloše Formana pro tvorbu slavného Amadea i další české režiséry. V historických kulisách se odehrával film Masaryk, Einstein nebo pohádka Anděl Páně 2.

Rozsáhlý komplex byl vystavěn mezi lety 1731 – 1737 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, přední osobnosti českého baroka. Ideovou inspirací mu byla pařížská Invalidovna, kterou nechal postavit „král Slunce“ Ludvík XIV. Objekt vznikl z prostředků nadace Petra Strozziho. Jednalo se o „město ve městě“, areál zahrnoval i centrální kostel, cvičiště, mlýn, pivovar, pekárnu, prádelnu či hřbitov. Svým účelům areál sloužil až do 30. let 20. století, poté bylo v budově zřízeno muzeum a umístěn vojenský archiv. Ten se v roce 2014 přestěhoval do nových prostor.

Národní památkový ústav chystá obnovu, která skončí do roku 2025. Po celou dobu rekonstrukce bude Invalidovna přístupná veřejnosti. „V budoucnu zde vznikne expozice věnovaná historii areálu, Karlína, výstavní prostory či edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví, v části počítáme s komunitními aktivitami,“ doplnila Naďa Goryczková.