Zatímco tatínek u pódia degustuje menu od Radka Kašpárka a maminka si kupuje kosmetickou sadu z Levandulového statku, jejich děti si zatím v poklidu zkouší jednoduché fyzikální pokusy nebo malují celerem. O netradiční program pro nejmenší návštěvníky se i letos postará Pevnost poznání Univerzity Palackého.  

Zkušení animátoři z Pevnosti vaše děti zabaví zábavnými experimenty, hlavolamy, tvůrčími dílnami i výtvarnými aktivitami. „Část poznávacích aktivit ukáže, jak těsně je spojené dobré jídlo s fyzikou. Vždyť fyzika je v kuchyni jako doma! Dětem pomůžeme najít odpovědi na otázky, jestli rozmáčknou vejce v dlani, co vznikne ze spojení octu a vajíčka, jak se zachová alobal nebo mýdlo v mikrovlnce nebo co dokáže vývěva s bonbony marshmallow,“ upozorňuje na ověřené experimenty z univerzitní „kuchyně“ Martina Vysloužilová, mluvčí Pevnosti poznání UP, prvního interaktivního muzea vědy na střední Moravě.

Garden Food Festival je akce pro celou rodinu!

Na festivalu se děti i jejich rodiče přesvědčí, že je možné propojit potraviny s výtvarným uměním. Malovat celerem, bramborou nebo paprikou totiž není vůbec složité a navíc je to velká zábava. „Vyrábět budeme taky originální pohlednice pomocí otisků z různých druhů zeleniny,“ připojuje Martina Vysloužilová. Svůj důvtip si návštěvníci vyzkouší také při řešení hlavolamů, které dětem otevřou bránu do světa matematiky. „Matematika není strašák. Je to tajuplný svět protkaný kouzelnou geometrií. Těšte se na ježka v kleci, pouta nebo zlomené srdce,“ zve ke stánku Pevnosti poznání Vysloužilová.

Stan Pevnosti poznání na Garden Food Festivalu bude otevřený v sobotu od 10 do 19 hodin a v neděli od 10 do 18 hodin.

Efektní chemická show na pódiu

Návštěvníkům festivalu se Pevnost poznání ukáže taky na hlavním pódiu. Předvede chemickou show plnou efektních pokusů, jakými jsou: duch v baňce, sloní pasta, hoření propanbutanových bublin a hrátky s kapalným dusíkem. Ti odvážnější mohou doslova na vlastní kůži vyzkoušet, zda vydrží dotek kapalného dusíku o teplotě -196 stupňů Celsia, anebo si mohou nechat zapálit plyn přímo na ruce.

Pevnost poznání v Olomouci from Pevnost poznání on Vimeo.